Co zaliczamy do ceramiki budowlanej?

Co zaliczamy do ceramiki budowlanej?

Ceramika to materiał powstający w wyniku wypalania gliny, kaolinitu lub kwarcu. Jest to metoda znana od starożytności i rozwijana równolegle w wielu kulturach. Produktem ceramicznym przeznaczonym do potrzeb budownictwa są przede wszystkim różne rodzaje cegieł, ale także klinkier, gres porcelanowy oraz porcelit.

Najbardziej powszechnym rodzajem ceramiki budowlanej są cegły. Ich podstawowy podział to wyroby ceramiczne pełne oraz drążone. Oba rodzaje różnią się między sobą przede wszystkim ilością otworów. 

Rodzaje cegieł pełnych i drążonych

Wyroby pełne to przede wszystkim cegły licowe oraz pełne. Otwory, które zawierają, nie mogą przekraczać 15% powierzchni ich podstawy. Są one wykorzystywane przede wszystkim do murowania ścian zewnętrznych ze względu na to, że w największym stopniu wytrzymują obciążenie oraz charakteryzują się dużą trwałością. Z kolei wyroby drążone to pustaki, cegły kratówki oraz dziurawki. Otwory mogą stanowić nawet 60% ich powierzchni. Wykorzystywane są zarówno do budowy ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych, ze względu na to, że mają większą powierzchnię niż wyroby pełne. Natomiast obecność otworów zapobiega tworzeniu się mostków termicznych.  

Inne wyroby wykonywane z ceramiki budowalnej 

Ceramika budowlana służy także do wykonywania materiałów, które wykorzystywane są we wnętrzu domu. Ceramika szlachetna oraz półszlachetna stanowi materiał do budowy takich elementów wystroju jak umywalki i zlewy, miski ustępowe oraz bidety. Fajans oraz materiały zbliżone do porcelany charakteryzują się tym, że są idealnie gładkie oraz wypolerowane, co czyni je łatwymi do utrzymania w czystości, ale także odpornymi na działanie chemikaliów oraz substancji pochodzących z przemiany materii. Nie zapominajmy o istotnym elemencie każdego domu, jakim jest pokrycie dachowe. Często składają się na nie tradycyjne dachówki, czyli ceramiczne płytki podlegające wypalaniu. 

Popularność ceramiki budowlanej 

Pomimo tego, że rynek budowlany posługuje się coraz bardziej nowoczesnymi technologiami, tradycyjna cegła oraz inne wyroby ceramiki budowlanej nie tracą na swojej popularności. Poza swoimi właściwościami fizycznymi są one również rozwiązaniem uznawanym za przyjazne dla środowiska, ponieważ powstają poprzez przetworzenie naturalnego składnika, jakim jest glina. Podkreśla się także jej pozytywne właściwości związane z przepuszczalnością wilgoci oraz odpornością na ogień, co zapewnia trwałość wykonanym z niej budynków.

Posted on