Jak dobrać glazurę do łazienki?

Jak dobrać glazurę do łazienki?

Jeśli planujesz remont łazienki pamiętaj, że najważniejsza rzecz to dobrać odpowiednią glazurę. To może być niełatwy wybór, bo dostępnych jest dziś mnóstwo rodzajów i kolorów płytek. Zależy on od Twojego gustu i wyobraźni - czy lubisz styl nowoczesny czy wolisz klasykę?

A może podoba ci się styl rustykalny? Chcesz, żeby Twoja łazienka była przytulna czy stawiasz na oryginalność? Wybierasz kolory stonowane czy nie obawiasz się żywych barw w pomieszczeniach? Oprócz tego przy projektowaniu łazienki trzeba wziąć pod uwagę możliwości, jakie mamy – czy dysponujemy pomieszczeniem o dużym czy małym metrażu, z oknami czy bez. Nie zapominajmy o czymś jeszcze. Wygląd to nie wszystko. Liczą się też parametry płytek - takie jak ich ścieralność i struktura. To wszystko może przyprawić o zawrót głowy, ale w tym artykule podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią glazurę do łazienki.

Jaką masz łazienkę?

W dużej łazience możemy sobie pozwolić właściwie na każdy kolor i styl. Pięknie będą się prezentować płytki wielkoformatowe. Plusem dużych płytek jest mała ilość fug, które trzeba dokładnie czyścić. Tutaj pole do popisu mają też płytki mozaikowe, które są ostatnio modnym trendem, a także wszelkiego rodzaju dekory. Jeśli zdecydujesz się na ciemne płytki, to pamiętaj, że uwydatniają one ceramikę sanitarną. W łazience o małej powierzchni lepiej się sprawdzą jasne płytki, które odbijając światło optycznie powiększają pomieszczenie i dają wrażenie czystości i przestrzeni. Postaw na jednolite kolory, bo zdobienia i wzory mogą optycznie pomniejszyć i tak już niewielką przestrzeń. Płytki prostokątne ułożone pionowo sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało optycznie wyższe, a poziomo – szersze. Nie jest regułą, że w małej łazience trzeba stosować płytki niewielkich rozmiarów, ale oczywiście jeśli decydujemy się na te większe, to powinno być ułożone przynajmniej dwa rzędy płytek bez docinania. Wybierając kolor płytek należy też wziąć pod uwagę czy w łazience jest źródło naturalnego światła, czyli okno. Jeśli nie, lepiej wybrać płytki, które nie przyciemnią nadmiernie pomieszczenia.

Jaki styl lubisz?

Dzisiaj nic nas nie ogranicza. Modny jest każdy styl i tylko od ciebie zależy, który wybierzesz. Duże gładkie płytki świetnie sprawdzą się w minimalistycznej łazience. Miłośnicy stylu rustykalnego mogą wybierać spośród płytek o nierównej powierzchni, matowych lub imitujących drewno. Natomiast zwolennicy klasyki mogą zdecydować się na płytki w stylu vintage lub imitujące naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. W nowoczesnej łazience warto zastosować kontrastowe zdobienia w odważnych kolorach.

Jakie powinny być płytki w łazience?

Wygląd to nie wszystko. Płytki do łazienki to zwykle wybór na lata, dlatego najlepiej, żeby były one praktyczne, wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Powinny odznaczać się małą nasiąkliwością, aby nie absorbować wody i zanieczyszczeń. Jak wspomnieliśmy wyżej, od wielkości płytek zależna jest ilość fug i przestrzeni między nimi. Wiąże się to z tym, ile czasu będziemy musieli przeznaczyć na czyszczenie łazienki - oczywiście szybciej i łatwiej jest przetrzeć płytki niż szorować fugi.

Zatem wiesz już jakie płytki sprawdzą się najlepiej w Twojej łazience, pozostało więc udać się na zakupy, a potem cieszyć się efektami jakie będą widoczne w odnowionej łazience.

Posted on