Jak należy malować ściany?

Jak należy malować ściany?

Przygotowanie nowo wybudowanego obiektu do użytkowania wymaga zadbania o jego wnętrze i wykonania prac nadających mu odpowiedni wygląd. Będzie to konieczne również w przypadku prowadzenia gruntownego remontu czy przebudowy. Do stworzenia właściwej aranżacji i uzyskania wymaganej funkcjonalności pomieszczeń niezbędne okaże się zastosowanie właściwie dobranych materiałów wykończeniowych. W Skórczu ich szeroki wybór jest dostępny w hurtowni budowlanej Arkada. Wśród popularniejszych sposobów dekorowania ścian znajduje się użycie farb o kolorze pasującym do planowanego wystroju. Przekonajmy się, jak przygotować się do malowania i których narzędzi użyć.

Co zrobić przed malowaniem?

Trwałość uzyskanego w wyniku malowania efektu zależy nie tylko od jakości zastosowanych farb, ale także od prawidłowego przygotowania powierzchni i dobrego zabezpieczenia pomieszczenia. Podstawową czynnością będzie sprawdzenie, czy tynk jest spoisty oraz skontrolowanie, czy nie ma potrzeby załatania ubytków, dziur i zarysowań. Jeżeli stwierdzi się uszkodzenia tego rodzaju, należy je wypełnić szpachlą cementową lub gipsową, a przy niewielkich nierównościach też akrylem. Jeśli ściany są pokryte starymi farbami, które się odspajają, niezbędne będzie ich usunięcie przy użyciu specjalnych chemikaliów i tradycyjnej szpachelki. Przed rozpoczęciem malowania konieczne okaże się oczyszczenie ścian z zabrudzeń i ich odtłuszczenie. Warto zrobić to mydłem malarskim. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni dla jej wzmocnienia i zwiększenia przyczepności farby. 

Czego użyć do malowania?

Tradycyjnym sposobem malowania jest korzystanie z szerokiego pędzla tzw. ławkowca. Bardziej praktyczne okaże się jednak użycie wałka, który ograniczy ściekanie farby i pomoże w precyzyjnym jej nakładaniu i utrzymaniu zbliżonej grubości powłoki. Alternatywą będzie zastosowanie agregatu malarskiego, który miesza farbę z powietrzem i podaje jej rozproszony strumień w postaci aerozolu. Choć wymaga to posiadania odpowiedniego sprzętu, może znacznie przyspieszyć prace.

Posted on