Kompresory jako urządzenia warsztatowe

Kompresory jako urządzenia warsztatowe

Ze względu na to, że kompresor wytwarza sprężone powietrze, jest wykorzystywany w przemyśle, pneumatyce, a także pracach przydomowych. Pomoże on w wyczyszczeniu sprzętu, napełnieniu materaca czy też wprawi w ruch dane narzędzie. Funkcjonalność tego urządzenia sprawia, że jest on nieocenioną pomocą również w warsztacie samochodowym. Przy jakich czynnościach warto skorzystać z tego rodzaju urządzenia?

Do czego może przydać się kompresor?

Samochody zawdzięczają sprężarkom m.in. idealnie położony lakier. Najczęściej na stacjach benzynowych i w warsztacie kompresor służy do pompowania opon, a to za sprawą nieskomplikowanej obsługi tego typu urządzenia. Co więcej, przy tej czynności dzięki kompresorowi nie pobrudzi się rąk, co jest ważne w podróży. Za pomocą sprężarki, można także napełnić w aucie poduszki powietrzne w szybki i prosty sposób. Trzeba też wspomnieć o tym, że bez tego sprzętu nie działałaby poprawnie klimatyzacja, ponieważ kompresor sprawia, że czynnik chłodzący zaczyna się poruszać, co pozwala na obniżenie temperatury. Urządzenie rozwiąże również problem zbyt cichego klaksona. Sprężone powietrze jest w stanie poprawić moc silnika, dzięki wtłoczeniu większej ilości powietrza do paliwa. Kompresory wykorzystywane są w codziennej pracy w warsztacie np. podczas wkręcania i wykręcania śrub.

Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor do warsztatu?

Przed zakupem kompresora warto zastanowić się, do czego będzie on używany. Dzięki temu prościej będzie wybrać odpowiedni typ urządzenia. Sprzęt tłokowy ma solidną konstrukcję oraz wysoką wydajność. Z kolei np. kompresor olejowy cechuje naprawdę dużą mocą silnika. Biorąc pod uwagę, że sprzęt ma być przeznaczony do pracy w warsztacie, dobrze zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • poziom emitowanego hałasu,
  • ilość emitowanego powietrza,
  • czystość tłoczonego powietrza.

Nie mniej ważne jest to, ile powietrza kompresor produkuje na minutę, pojemność zbiornika, a także poziom wytwarzanego ciśnienia.

Posted on