Jak uzyskać efekt betonu na ścianie?

Jak uzyskać efekt betonu na ścianie?

Sposób wykończenia wnętrza przesądza o wrażeniu, jakie będzie wywierało pomieszczenie. Zastosowane materiały powinny nie tylko pozwalać na uzyskanie oczekiwanego efektu dekoracyjnego i współgrać z planowaną aranżacją, ale również gwarantować odpowiednią trwałość i ochronę przed uszkodzeniami oraz wszelkiego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Liczba sposobów pozwalających na uzyskanie zamierzonych rezultatów jest bardzo długa, obejmując m.in. zastosowanie wybranego rodzaju farby do ścian, przyklejenie tapety, zamontowanie paneli czy wykorzystanie rozmaitych rodzajów płytek ściennych. Wśród niezwykle modnych wykończeń znajdują się jednak również takie, które wymagają użycia specjalnych materiałów. Dobrym przykładem jest tu efekt betonu architektonicznego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak można go osiągnąć.

Beton architektoniczny we wnętrzach

Beton to materiał powszechnie używany do wykonania różnych elementów konstrukcyjnych budynków. Wraz z pojawieniem się w architekturze oraz urządzaniu wnętrz mody na odwołania do stylu zwanego brutalizmem coraz częściej w budynkach decydowano się na pozostawianie „gołych” ścian betonowych. Było to powodowane ciekawymi efektami, jakie dają pojawiające się w wyniku wiązania betonu przebarwienia, a także akcenty urozmaicające wygląd całości – ślady błędów wykonawczych takich jak pęcherze, odciśnięte fragmenty szalunków czy otwory i wgłębienia pozwalające na łączenie prefabrykatów. Docenianą zaletą okazała się też różnorodność odcieni, jakie można było uzyskać na ścianie tego rodzaju.

Czym zastąpić beton architektoniczny?

Klasyczne elementy z betonu architektonicznego są trudne do wykonania w przypadku zwykłych domów jednorodzinnych, zarówno z uwagi na koszt, jak i na znaczną masę. Rozwiązaniem, które pozwala na cieszenie się zbliżonymi efektami przy o wiele niższych nakładach, jest stosowanie materiałów, które są wiernymi imitacjami elementów zrobionych z betonu. Dużą popularnością cieszą się panele o strukturze betonu, farby do ścian pozwalające na uzyskanie podobnej różnorodności barw, a także tapety z utrzymanymi w tym stylu wzorami.

Posted on