Lampy solarne jako elementy oświetlenia ogrodu

Lampy solarne jako elementy oświetlenia ogrodu

Ogród nocą może mieć niesamowity klimat dzięki dobremu oświetleniu. Odpowiednio dobrane potrafi zdziałać cuda i wprowadzić bajkowy nastrój. Popularne i sprawdzone rozwiązanie do ogrodu to lampy solarne. Świecą dzięki układowi ogniw fotowoltaicznych i mogą służyć niezawodnie nawet przez dwadzieścia lat.

Podstawowe zalety lamp solarnych

Solarne oświetlenie to ekologiczne, nieszkodliwe dla środowiska rozwiązanie. Lampy solarne ładują się w trakcie dnia za pomocą promieni słonecznych, a więc nie muszą być podłączone do prądu. Dzięki temu są tanie w eksploatacji. Nie ograniczają ich kable i połączenia, dlatego można je zainstalować w dowolnych miejscach. Lampy solarne to świetny element ozdobny oraz praktyczne oświetlenie. Świecące elementy dekoracji o różnych kształtach i wielkościach sprawdzą się w ogrodzie, na podwórku lub w parku.

Oświetlony ogród daje większe poczucie bezpieczeństwa. Nocne spacery po posesji, nawet z użyciem lampki mogą przyprawiać o dreszcze. Dzięki lampom solarnym wieczorne biesiadowanie na tarasie nie wzbudza niepokoju i pozwala cieszyć się nietuzinkowym widokiem.

Jakie elementy najlepiej oświetlić w ogrodzie?

Najbardziej popularne stało się rozmieszczanie lamp solarnych w okolicach altany, tarasu, po obydwu stronach ścieżek ogrodowych lub wzdłuż drogi dojazdowej na teren posesji. Oświetlenie dojazdu ułatwia parkowanie samochodu po zmroku. Warto oświetlić również ulubione rabatki oraz ozdobne kompozycje, co umożliwi podziwianie ich podczas wieczornych spacerów lub wypoczynku z rodziną.

Podświetlić można również oczka wodne i fontanny. Woda w połączeniu ze światłem lamp solarnych tworzy niesamowity klimat, ponieważ blask dodatkowo odbija się od lustra wodnego. Warto oświetlać zbiorniki wodne również ze względów bezpieczeństwa. W ciemności ktoś może przypadkiem wpaść do wody. Umieszczając lampy solarne w ogrodzie, należy pamiętać, aby nie zostały zakryte przez roślinność lub inne elementy, odcinające dopływ światła słonecznego, którym są zasilane. W dobrze oświetlonych miejscach lampy mogą zgromadzić potrzebną energię.

Posted on