Na co zwracać uwagę przy wykończeniu dachu i elewacji?

Na co zwracać uwagę przy wykończeniu dachu i elewacji?

Komfort eksploatacji budynku, jak również jego trwałość oraz związane z nim koszty są w dużej mierze uzależnione od tego, czy wszystkie prace przy wznoszeniu obiektu zostały wykonane poprawnie, a zastosowane materiały wykorzystano zgodnie z zaleceniami ich producenta, starannie dobierając pod względem właściwości użytkowych. Jednym z czynników przesądzających o uzyskaniu odpowiedniej trwałości i oczekiwanych parametrów będzie więc zaopatrywanie się w sprawdzonej hurtowni budowlanej. W pomorskim szeroką ofertę materiałów koniecznych przy pracach murarskich, dekarskich i wykończeniowych zapewnia PHU PSB Arkada. Równie istotne okaże się jednak unikanie błędów przy szczególnie istotnych elementach konstrukcji – jego elewacji i dachu. Przekonajmy się, co jest tu najważniejsze.

Co liczy się przy wykańczaniu dachu?

Gwarancją uzyskania solidnego i wytrzymałego pokrycia dachowego, które okaże się szczelne oraz odporne na działanie wiatru będzie właściwy wybór materiałów, a także zadbanie o prawidłowe jego zamontowanie. Szczególnie istotne stanie się przestrzeganie reżimów technologicznych związanych z układaniem konkretnego wyrobu – papy termozgrzewalnej, blachy dachowej, blachodachówki zwykłej lub modułowej, gontu bitumicznego albo dachówki betonowej czy ceramicznej. Ważne jest zarówno łączenie ze sobą poszczególnych elementów, jak i zatroszczenie się o ich odpowiednie zamocowanie do konstrukcji nośnej za pośrednictwem łat i kontr łat czy deskowania. Liczy się też sposób rozmieszczenia rynien i koszy oraz rur spustowych oraz zadbanie o detale – podbitkę, płotki przeciwśniegowe, stopnie kominiarski i wyłaz dachowy.

Co będzie istotne przy wykańczaniu elewacji?

Przy układaniu materiału elewacyjnego niezbędne okaże się właściwe przygotowanie podłoża, gdy chodzi o klasyczne tynki oraz zwrócenie uwagi na odpowiednie mocowanie poszczególnych elementów, jeżeli wybrano elewację wentylowaną z dowolnej okładziny – płyt ceramicznych lub kamiennych, paneli drewnianych bądź tworzywa sztucznego. Znaczenie będzie miało też prawidłowe zainstalowanie warstwy ocieplającej.

Posted on