Jak dobrać odpowiedni klej do ułożenia płytek?

Jak dobrać odpowiedni klej do ułożenia płytek?

Okładziny z glazury, terakoty lub gresu są popularnym sposobem wykańczania ścian i podłóg w łazienkach, kuchniach oraz przedpokojach. Korzysta się z nich zwykle w pomieszczeniach gospodarczych – w kotłowni, piwnicy lub składziku, a także pralni bądź garażu. Używa się ich również na tarasach i balkonach. Do wykonania trwałej i odpornej na czynniki zewnętrzne powierzchni konieczne będzie jednak dobranie odpowiedniego kleju do płytek ceramicznych. Przekonajmy się, jakie są ich rodzaje i sprawdźmy, które z nich sprawdzają się najlepiej.

Typy klejów do płytek ceramicznych

Kleje do płytek ceramicznych różnią się od siebie substancją wykorzystaną jako spoiwo. Najpopularniejsze są kleje wytwarzane na bazie cementu, sprzedawane w postaci suchych mieszanek, które należy rozrobić z odpowiednią ilością wody. Spotyka się także kleje epoksydowe oraz dyspersyjne występujące w postaci specjalnej pasty. Podstawowy podział klejów obejmuje produkty przeznaczone do użytku w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Te ostatnie cechują się wysoką mrozoodpornością, która zapobiega pękaniu warstwy kleju przy niskich temperaturach. Drugą istotną cechą jest elastyczność kleju, która powinna być uzależniona od rodzaju podłoża, na jakim będzie mocowana okładzina oraz od rozmiarów samych płytek. Do prac wymagających naniesienia kleju na większą powierzchnię używa się klejów o podwyższonym czasie otwartym. Jeżeli płytki będą przyklejane od góry, niezbędne okaże się użycie kleju o obniżonej spływalności. Istotna będzie także grubość warstwy, jaka może być naniesiona na podłoże, co ma znaczenie w przypadku powierzchni, które nie są zbyt równe.

Rodzaje klejów a możliwe efekty 

W miejscach, gdzie płytki powinny być przyklejone jak najszybciej, warto wybierać klej szybkowiążący, natomiast przy dużych powierzchniach klej o wydłużonym czasie otwarcia. Na tarasach i balkonach oraz w pomieszczeniach nieogrzewanych należy stosować kleje mrozoodporne. Jeśli płytki mają duże rozmiary, najlepiej sprawdzą się kleje o zwiększonej przyczepności. W sytuacji, gdy okładzina będzie mocowana na płycie OSB, karton-gipsie lub ogrzewanej podłodze najlepszym rozwiązaniem okaże się klej o dużej elastyczności.

Posted on