Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Malowanie to jedna z najczęściej stosowanych metod wykańczania powierzchni ścian i sufitów, która jest wybierana chętnie zarówno z uwagi na to, iż jest stosunkowo prosta i łatwa do zastosowania, jak i z powodu swobodnej możliwości doboru kolorów oraz ich łączenia na poszczególnych fragmentach dekorowanych powierzchni. Przyszykowanie do użycia farb do ścian i sufitów wymaga jednak dobrego przygotowania tych elementów. Przekonajmy się, jakie jest znaczenie gruntowania oraz sprawdźmy, w jaki sposób się je przeprowadza.

Dlaczego gruntowanie jest niezbędne?

Powierzchnia, na którą ma być nałożona farba, musi być jednolita i czysta oraz mieć odpowiednią przyczepność, która sprawi, że da się uzyskać właściwe pokrycie wszystkich fragmentów malowanej płaszczyzny. W zależności od sytuacji przed przystąpieniem do dalszych prac może być potrzebne usunięcie wcześniej nałożonej powłoki, wyrównanie ściany, zamaskowanie powstałych pęknięć czy wypełnienie ubytków w tynku. W przypadku nowo otynkowanych elementów należy natomiast zadbać o to, by tynk całkowicie wysechł. W celu poprawy właściwości ściany konieczne może się okazać również wyrównanie chłonności tynku czy płyty kartonowo-gipsowej, w przeciwnym razie farba będzie wsiąkać w nie w różnym stopniu, utrudniając uzyskanie jednolitej barwy. Warto też pamiętać, że odpowiedni grunt może pomóc w zamaskowaniu plam i zacieków, a także skrócić czas schnięcia farby. Gruntowanie wzmacnia strukturę podłoża, zwłaszcza przy użyciu preparatów głęboko penetrujących, co pozwala na zwiększenie jego spoistości, jak również ułatwia ograniczenie pylenia.

Jak gruntować ścianę?

Grunt powinien być dobrany do rodzaju wykończenia ściany oraz stosowanych farb.  Nanosi się go wałkiem z runem albo szerokim pędzlem tzw. ławkowcem. W czasie aplikacji należy rozprowadzać preparat równomiernie, dbając o pokrycie całej powierzchni oraz uniknięcie powstawania smug. Zawsze trzeba się zapoznać ze wskazówkami producenta, jeżeli chodzi o liczbę warstw oraz ewentualne rozcieńczanie gruntu wodą czy długość przerwy technologicznej w aplikacji.

Posted on