Jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych?

Jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych?

Ściany wewnętrzne można wykończyć na wiele sposobów. Dużym zainteresowaniem cieszy się ułożenie gładzi gipsowej i użycie farby do jej pomalowania, wykorzystanie okładzin w postaci kafelków albo paneli ściennych, a także wybór modnej boazerii lamelowej. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań, a zarazem ciekawszych jest jednak zastosowanie odpowiednio wybranego tynku dekoracyjnego. Przekonajmy się, jakie są dostępne rodzaje tynków i sprawdźmy, jakie efekty można uzyskać przy ich użyciu.

Cienkowarstwowe tynki dekoracyjne

Jednymi z najchętniej wybieranych tynków dekoracyjnych są tynki cienkowarstwowe. Ich powierzchnia jest gładka, jednak ciekawe efekty uzyskuje się dzięki rozmaitym barwom i ich rozkładowi. Dobrym przykładem są tu klasyczne stiuki, powstające z rozdrobnionego marmuru łączonego z zaprawą wapienną albo gipsową. Równie atrakcyjnie prezentują się typowe tynki zacierane oraz tynki oferujące wygląd zbliżony do betonu architektonicznego. Zainteresowaniem cieszą się też tynki japońskie, w których do masy dodawane są włókna lub fragmenty tkanin.

Tynki strukturalne

Bardzo efektowną ozdobą ścian są tynki strukturalne, które poza określonymi barwami zapewniają uzyskanie efektu przestrzennego. Powstają dzięki korzystaniu z odpowiednio wyprofilowanej pacy, a nierzadko specjalnej szpatułki, szczotki, pędzla albo wałka. Ciekawą odmianą tynków tego typu jest tzw. tynk ciągniony nazywany też kornikiem, za sprawą unikalnych bruzd i żłobień przypominających przekrój drewna zajętego przez korniki.

Tynki mozaikowe

Oddzielną odmianą tynków są tynki mozaikowe. Powstają one przez połączenie kruszywa o starannie wybranym uziarnieniu ze spoiwem, które łączy je w całość i pozwala na uzyskanie jednorodnej powierzchni dobrze przylegającej do ściany. W zależności od rodzaju kruszywa – wielkości ziaren oraz zabarwienia – umożliwiają one osiągnięcie różnych efektów wizualnych. Tynki tego rodzaju sprawdzają się nie tylko we wnętrzach, ale również na elewacji budynku, oferując przy tym wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz dobrą paroprzepuszczalność.

Posted on