Jak zabezpieczyć mieszkanie przed malowaniem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed malowaniem?

Remont bądź odnowienie mieszkania to sposób na nadanie wnętrzu atrakcyjniejszego wyglądu oraz okazja do wprowadzenia zmian w aranżacji przez zmianę poszczególnych elementów wyposażenia, użycie innych materiałów wykończeniowych albo wykorzystanie nowych kolorów. Najprostszym sposobem na odświeżenie pomieszczeń jest ich pomalowanie. Zadanie to jest stosunkowo proste i może być wykonane we własnym zakresie, wymaga jednak zakupu odpowiednich farb do ścian i sufitów, a także właściwego przygotowania wnętrza. Przekonajmy się, dlaczego będzie to konieczne i sprawdźmy, jak najłatwiej sobie z tym poradzić.

Dlaczego zabezpieczenie mieszkania jest konieczne?

Nowoczesne farby wyróżniają się dobrym kryciem i świetną przyczepnością, nawet najbardziej wprawni malarze muszą się jednak liczyć z tym, że przy nakładaniu farby na ściany i sufity jej niewielka ilość może skapywać z używanych wałków lub pędzli. Ciężko też uchronić się przed „wyjechaniem” poza obszar, który miał być pomalowany i pozostawieniem śladów na ramie okiennej czy framudze drzwi. Ucierpieć mogą także meble czy pozostałe elementy wyposażenia, jeżeli nie można przenieść ich do innego pomieszczenia. Warto też pamiętać, że wstępem do malowania jest też zwykle mycie powierzchni oraz jej gruntowanie, a używane przy tym preparaty również mogą zabrudzić posadzkę czy inne przedmioty.

Czego użyć do zabezpieczenia mieszkania?

Do ochrony mebli i posadzki najlepiej wykorzystać płachty folii malarskiej, które rozkłada się na podłodze, a także przykrywa nimi pozostawione w pomieszczeniu przedmioty, parapety i grzejniki. Folię warto mocować przy użyciu taśmy klejącej, co zapobiegnie jej przesuwaniu, ograniczy też ryzyko w razie rozlania większej ilości farby. Fragmentami folii warto też zakleić okna i drzwi. Niezbędnym dodatkiem będzie też taśma malarska. Nie tylko pozwoli ona na oddzielenie obszarów malowanych rozmaitymi kolorami, ale także ułatwi zabezpieczenie futryn, gniazdek elektrycznych i włączników czy listew przypodłogowych oraz niezdemontowanych kinkietów lub żyrandoli.

Posted on